جمعه، 15 مرداد ماه 1400

آیا لب خوانی برای کامپیوتر ها مشکل است؟

لب خوانی مهارتیست که معمولا برای جاسوسی یا از طرف کسانی مورد استفاده قرار می گیرد که اختلال شنوایی دارند. اما محققان سال هاست که در تلاش دادن این هدیه به کامپیوتر ها هستند.

دستگاهی که توانایی لب خوانی را داشته باشد قطعا انقلابی را به همراه خواهد داشت! با این حال که سوالات و مشکلات زیادی در رابطه با حریم شخصی همراه خواهد داشت، فرصت بزرگی را برای بعضی ها مخصوصا شرکت های امنیتی ایجاد خواهد کرد. حال نیازی به ترسیدن یا هیجانی شدن نیست! چرا که Ahmad Hassanat محققی در دانشگاه Mu’Tah در جُردن می گوید راهی دراز در پیش است تا ماشین هایی چشمی قادر به تشخیص گفته های ما باشند.

وی شرح داد قبل از اینکه از ماشین ها انتظار داشت بتوانند صحبت های انسان را لب خوانی کنند موانع عمده ای باید پشت سر گذاشته شود: در گفتار انسان از بیش از 50 صدای کاملا متفاوت برای شکل دهی کلمات و هجا ها استفاده می شود، این در حالیست که خود زبان تنها قادر به حالت دهی 10 الی 14 حرکت مختلف است. لب خوانی به سادگی تشخیص و چیدن کلمات در کنار هم نیست بلکه قسمت مهمی از آن را حدس و گمان تشکلیل می دهد. لب خوان ها برای متوجه شدن اینکه چه صداهایی از شخص منتشر می شود از حرکات بدن و چهره و محتوای گفتوگو کمک می گیرند.

نتیجه ی میانگین موفقیت عملکرد این نوع دستگاه ها تا به حال 76% بوده اما Hassanat معتقد است که همچنان راه درازی در پیش است تا خطاهای موجود برطرف شود. به گفته ی وی سیستم های اتوماتیک اغلب در لب خوانی مردی ریشو نیز دچار مشکل هستند.

تیم پشتیبانی سایت

تیم پشتیبانی سایت

  • بخش های مرتبط