جمعه، 15 مرداد ماه 1400

اختراع دستگاهی توسط جوانی هندی که تنفس را به گفتار ترجمه می کند

پسری دبیرستانی در هند دستگاهی را اختراع کرده که دم و بازدم انسان را به گفتار تبدیل می کند که با این دستگاه میلیون ها انسان که از نعمت گفتار برخوردار نیستند قادر به این کار خواهند بود.

Arsh Shah Dilbagi شانزده ساله از هند این دستگاه بسیار ارزان و قابل حمل را که TALK نامیده می شود را ساخته تا قابلیت گفتار را به کسانی که به صورت فیزیکی از این نعمت برخوردار نیستند را می دهد. در حال حاضر، 1.4% افراد جهان به خاطر بیماری هایی مثل "سندروم قفل شدگی"، "اسکلروز جانبی آمیوتروفیک" ، "انسفالوپاتی" ، "پارکینسون" یا فلجی از قابلیت گفتار برخوردار نبوده یا دارای مشکل هستند. در نتیجه می توان گفت افرادی در حدود جمعیت کشور آلمان وجود دارند که قادر به صحبت نیستند!

دستگاهی که دانشمند معروف و فلج یعنی "استیون هاوکینگ" از آن برای ارتباط با دیگران استفاده می کند در حد چندین هزار دلار قیمت داشته و همچنین بسیار بزرگ است، و دستگاهی که این پسر اختراع کرده همان کار را انجام می دهد اما با تنها 80 دلار!

این دستگاه به گونه ای کار می کند که تنفس فرد را به کمک دستگاهی به نام “MEMS Microphone” به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند و از نُه صدای مختلف با توجه به سن و جنسیت فرد استفاده می کند.

هدف Dilbagi از ساخت این دستگاه آن است تا برای اولین بار به افرادی که برای ارتباط با دیگران دارای مشکل هستند "صدایی" هدیه کند.

به گفته ی وی: بعد از آزمایش نسخه ی نهایی توسط خود و دوستان و خانواده موفق به ترتیب قراری با رئیس مغز و اعصاب بیمارستان Sir Ganga Ram واقع در New Dehli شدم و این دستگاه را طبق نظارت دکتر و شرایط کنترل شده بر روی شخصی که از بیماری های انسفالوپاتی و پارکینسون رنج می برد تست کردیم. در نهایت شخص قادر به دادن دو سیگنال مختلف با استفاده از تنفس خود شد و دستگاه به صورت موفقیت آمیزی کار کرد.

دستگاه TALK ساخته ی Dailbagi به عنوان جزئی از نمایشگاه علوم جهانی گوگل بوده که این مسابقه بین افراد 13 تا 18 سال برگزار می شود و او تنها فینایستیست که از آسیا باقی مانده.

تیم پشتیبانی سایت

تیم پشتیبانی سایت