دوشنبه، 29 شهریور ماه 1400

این ویروس اندرویدی آنقدر خطرناک است که حتی نمی توان آن را حذف کرد

ویروس جدید کشف شده برای اندروید آنقدر خطرناک می باشد که طبق گزارش شرکت امنیتی Lookout ، تقریبا پاک کردن آن مهال بوده و در اکثر مواقع باید از خیر گوشی خود بگذرید!

به ادعای Lookout، نزدیک به 20 هزار اپلیکیشن اندروید که نسخه ی ویروسی برنامه های محبوب مانند فیسبوک و WhatsApp می باشند دارای این ویروس داخل خود بوده که به محض نصب شدن بر روی گوشی آن را روت کرده و تمامی سیستم های امنیتی آن را از کار انداخته که در پی آن قادر به دسترسی به اطلاعات فوق محرمانه مانند پسورد های فرد می باشند.

با این حال که اندروید هیچگاه اجازه ی دسترسی به این اطلاعات محرمانه را به برنامه ها نمی دهد، اما با از کار افتادن سیستم امنیتی سیستم عامل و دسترسی به روت، این ویروس قادر به دسترسی به آنها می باشد. به همین دلیل است که پاک کردن آن کار راحتی نبوده و حتی گزینه ی "برگرداندن تنظیمات کارخانه" یا همان "Factory Reset" کار ساز نمی باشد.

مایکل بنتلی از شرکت امنیتی Lookout در بلاگی نوشته ابتلا به این ویروس به معنی آن است که کاربر باید به فکر خریدن گوشی جدید باشد! چرا که این ویروس خود را به عنوان یک اپلیکیشن سیستمی نصب کرده و دسترسی به روت پیدا خواهد کرد. با این حال که محققان متوجه شدن این ویروس که به نام های Shedun، Shuanet و ShiftyBug شناخته می شود تنها برای نمایش تبلیغات استفاده می شود اما قادر خواهد بود هر کاری را با دلخواه انجام دهد، برای مثال همانطور که گفته شد قادر به دسترسی به رمز های عبور ذخیره شده در گوشی می باشد.

به گفته ی Lookout، کشور هایی که بیشترین آمار ابتلا به این ویروس را دارند شامل آمریکا، هند، روسیه، ایران، آلمان، سودان، برزیل، مکزیک، اندونزی و جامایکا می شوند. کاربران اکثرا به خاطر دانلود اپلیکیشن از سایت ها و فروشگاه های ثالث دچار ابتلا به این ویروس مخرب می شوند. بنابراین به تمامی کاربران اندرویدی که در حال خواندن این مقاله می باشند توصیه می کنیم از هیچ گونه فروشگاه و سایت ثالثی برای دانلود اپلیکیشن های این سیستم عامل استفاده نکرده و تنها از فروشگاه خود گوگل به نام Google Play Store به این منظور استفاده کنند چرا که هنوز این فروشگاه به این ویروس مبتلا نشده و می توان با خیال راحت برنامه های آن را نصب نمود.

تیم پشتیبانی سایت

تیم پشتیبانی سایت

  • بخش های مرتبط