یکشنبه، 3 مرداد ماه 1400

با ویندوز 7 خداحافظی کنید

شرکت مایکروسافت از اواخر هفته ی گذشته فروش نسخه های Home Basic، Premium، و Ultimate خود به سازندگان کامپیوتر را متوقف کرد. یعنی به زودی دیگر سیستمی با ویندوز 7 فروخته نخواهد شد.

فقط ویندوز 7 پروفشنال همچنان نگه داشته شد، بنابراین شرکتهایی که به کامپیوترهایی با این نرم افزار نیاز دارند حداقل تا سال آینده نیاز به نگرانی ندارند.

این تغییرات بر شرکتهای سازنده ی کامپیوتر تأثیر خواهد گذاشت. این شرکت قبلاً در سال 2013 فروش ویندوز 7 را به عموم مردم متوقف کرده بود، اما اکنون گروه سازندگان تجهیزات اصل (OEM) نمی تواند مجوز آنرا صادر کند، به این معنی که آنها دیگر نمی توانند کامپیوترهایی با ویندوز 7 به عنوان سیستم عامل پیش فرض را تولید کنند.

مشخص نیست که چه تعداد کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز 7 اکنون در انبارها وجود دارد؛ احتمالاً مدتی طول می کشد تا کنار گذاشته شدن ویندوز 7 برای همه مشخص شود. 

ویندوز 8 یک شکست بزرگ برای این شرکت بود؛ این ویندوز مورد بی اعتنایی شرکتها و تمسخر کاربران قرار گرفت. یکی از موارد عمده ی نارضایتی از این ویندوز عدم وجود منوی استارت در آن بود.

ویندوز 10، گام بزرگ بعدی این شرکت در ارتقاء سیستم عامل ویندوز خود، آماده ی عرضه در اواخر سال 2015 است. این خود نشانه ای از آماده شدن این شرکت برای ایجاد تغییر است: نسخه ی پیش نمایش این نرم افزار ظرف مدت دو هفته پس از اعلام پلت فرم آن، بوسیله ی یک میلیون کاربر دانلود شد.

پشتیبانی ویندوز 7 توسط شرکت مایکروسافت در ماه ژانویه 2015 به پایان خواهد رسید. 

مایکروسافت فروش ویندوز 8 را در این هفته قطع خواهد کرد، بنابراین مصرف کنندگان پس از اتمام دوره ی پشتیبانی، دیگر نمی توانند بسته های این نرم افزار را خریداری نمایند. به عبارت دیگر، شما دیگر نخواهید توانست وارد یک فروشگاه شده و یک بسته ویندوز 8 خریداری نمایید. با این حال، OEMها چنین امکانی را دارند. 

مدت فروش ویندوز 8 به صورت خرده فروشی تازه از دو سال گذشته است؛ این ویندوز اولین بار در 26 اکتبر 2012 برای فروش به بازار عرضه شد. این مدت کوتاهتر از چرخه ی عمر سنتی یک نرم افزار سیستم عامل ویندوز است.

تیم پشتیبانی سایت

تیم پشتیبانی سایت