شنبه، 2 مرداد ماه 1400

تا سال 2018 نیمی از جمعیت جهان به اینترنت دسترسی خواهند داشت

بر اساس اطلاعات جدید منتشر شده توسط شرکت تحقیقاتی eMarketer، تعداد کاربران وب در سال 2015 به 2.89 میلیارد کاربر می رسد، که این برابر با 42.4% از جمعیت جهان است. این رقم نشاندهنده ی 6.2% افزایش نسبت به امسال است، یعنی از هر پنج نفر در مقیاس جهانی دو نفر آنها به اینترنت دسترسی خواهند داشت. 
به گزارش این شرکت تا سال 2018، حدود 3.6 میلیارد نفر یعنی نیمی از جمعیت جهان حداقل یکبار در ماه آنلاین خواهند بود.

این افزایش دسترسی عمدتاً به دلیل در دسترس بودن تلفنهای همراه ارزان قیمت تر و اینترنت با پهنای باند گسترده در بازارهایی چون هند و اندونزی است. 

مونیکا پرت، تحلیلگر ارشد eMarketer گفت: «گوشی های موبایل ارزان قیمت و اینترنت باند گسترده ی موبایل دسترسی به اینترنت و کاربرد آن را در کشورهایی فراهم می کنند که اینترنت ثابت، چه به دلیل فقدان ساختارهای زیربنایی و چه عدم توانایی خرید، در دسترس مصرف کنندگان قرار ندارد. درحالیکه بازارهای بسیار پیشرفته به لحاظ کاربران اینترنتی تقریباً اشباع شده اند، اما برای بازارهای در حال شکل گیری جای رشد چشمگیری وجود دارد؛ به عنوان مثال هند و اندونزی هر دو از امسال تا سال 2018 شاهد رشد دو رقمی در دسترسی به اینترنت خواهند بود.»

شرکتهای فناوری نیز برای فراهم نمودن دسترسی آنلاین تلاش زیادی انجام می دهند. به عنوان مثال، شرکت غیرانتفاعی Internet.org داده های رایگان را به بخشهایی از کشور زامبیا در آفریقای جنوبی می رساند و قصد دارد به زودی این اپلیکیشن را به سایر قسمتهای دنیا نیز برساند. پایه گذار و مدیرعامل فیسبوک، مارک زاکربرگ، این سازمان را با پشتیبانی سایر شرکتهای فناوری مانند اریکسون، نوکیا، کوالکام و سامسونگ راه اندازی کرد. 

شرکت eMarketer فهرست کشورهایی را که در آنها افرادی از همه ی رده های سنی دست کم یکبار در ماه دسترسی به اینترنت دارند را در جدولی ارائه کرده است؛ در این فهرست چین با 620.7 میلیون کاربر در سال 2013 در رده ی اول و پس از آن آمریکا با 246 میلیون کاربر در رده ی دوم قرار دارد.

با این وجود، این شرکت معتقد است برزیل در سال 2014 بالاتر از ژاپن در جایگاه چهارم قرار گرفته و هند تا سال 2016 از آمریکا جلو خواهد افتاد. سرعت برآورد شده برای افزایش دسترسی در چین قابل توجه است و احتمالاً سه چهارم از یک میلیارد کاربر ظرف چهار سال را تشکیل خواهد داد. 

تیم پشتیبانی سایت

تیم پشتیبانی سایت