شنبه، 2 مرداد ماه 1400

تکنولوژی 5G کی خواهد آمد و چقدر سریع خواهد بود؟

مدتی نه چندان پیش بود که تکنولوژی 3G عرصه را در دست داشت، حال اکثر گوشی ها از تکنولوژی 4G استفاده می کنند، اما کی نوبت به 5G خواهد رسید؟! در حال حاضر هیچکس مطمئن نیست که 5G چه خواهد بود اما قطعا شرکت های مرتبط با صنعت وایرلس می دانند!

احتمالا تا به حال عبارت "Internet of Things" به گوشتان خورده که برای توصیف دنیایی با دستگاه های فراوان مانند ماشین و لوازم خانگی که قادر به اتصال و ارتباط با هم هستند مورد استفاده قرار می گیرد. حال مسئله ای که کمپانی های وایرلس به آن توجه می کنند آن است که چطور ممکن است این همه وسایل مختلف با هم در ارتباط باشند. در آخر به این نتیجه رسیدند که جواب کارشان 5G خواهد بود! تکنولوژی ای که بسیار بیشرفته تر از 4G LTE و ارائه دهنده های آن یعنی Verizon و AT&T خواهد بود.

کارشناسان مربوطه معتقدند که 5G هر چه که هست باید از سال 2020 به بعد مورد استفاده واقع شود.

به تازگی، آقای Mike Haberman مدیر بخش پشتیبانی شبکه شرکت Verizon Wireless در کنفرانسی در روز سه شنبه در لاس وگاس گفت: به نظر من چیزی که الآن اهمیت دارد این است که پیش نیاز های 5G مشخص شود. وی افزود: ما باید مشخص کنیم که به دنبال رفع چه مشکلی هستیم.

به طور کلی مشکل آن است که طی سال های آتی میلیون ها دستگاه پر مصرف از طریق شبکه های موبایل به اینترنت متصل خواهند شد و مسائلی مانند اینکه شبکه های 5G با چه فرکانسی کار کرده، پهنای باند استاندارد آن چقدر خواهد بود و ... از اهمیت کمتری برخوردار بوده و بعدا تعیین خواهد شد.

مدیر بخش مهندسی بستر های نرم افزاری شرکت اینتل، خانوم Aicha Evans می گوید: بهره وری انرژی یکی از مسائل راه اندازی استاندارد های 5G خواهد بود. اگر مسیولیت پذیر نباشیم این کره سرخ خواهد شد!

مدیر گروه تجاری شرکت 4G Americans آقای Chris Pearson نیز اظهار کرد که احتمالا تا سال 2020 حدودا 50 میلیارد دستگاه از طریق شبکه های موبایل به اینترنت متصل خواهند بود و اینکه اتصال از طریق موبایل در مرکز ارتباطات اجتماع قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر رویای Internet of Things  با کمک کمپانی هایی همانند Nest Labs با تولید لوازم خانگی هوشمند و تکنولوژی Connected Car از سوی شرکت هایی مانند اپل به وقوع پیوسته.

در طی سال های آتی ارائه دهنده ها قادر به پاسخگویی ترافیک رو به رشد درخواستی به لطف شبکه های LTE خواهند بود. اما به گفته ی رئیس ارشد بازاریابی شرکت اریکسون آقای Arun Bhikshesvaran تا سال 2020 تحولیاساسی در انواع اجزای شبکه خواهد بود.

کمپانی های وایرلس، همچنان در حال تحقیق برای مشخص کردن وسایلی هستند که در سال های آینده باعث افزایش مصرف داده خواهد شد، همانگونه که موبایل های هوشمند در سال های اخیر با توسعه 3G و 4G باعث شدند. که نتیجه آن مستقیم بر کنترل استفاده های گوناگون مانند سرویس های ضروری که نیاز به دسترسی سریع خواهند داشت تا سرویس های کمتر ضروری مانند  تاثیر خواهد گذاشت.

تیم پشتیبانی سایت

تیم پشتیبانی سایت

  • بخش های مرتبط