شنبه، 2 مرداد ماه 1400

حالت Inprivate مرورگر Edge آنچنان هم که به نظر می رسد مخفی نیست!

زمانی که مرورگر Edge همراه با ویندوز 10 ارائه شد، همگان از آن به عنوان یه پیشرفت بزرگ یاد کردند، چرا که از Cortana Assist و برخی ویژگی های دیگر مانند Reading List و InPrivate که در مرورگر های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد بهره می برد. اما حال، تحقیقات جدید حاکی از آن است که بخش InPrivate این مرورگر چندان هم که به نظر می رسد مخفی نیست!

طبق تحقیقات Ashish Singh، وبسایتی که توسط کاربر در حالت InPrivate بازدید شده، به سادگی از طریق فایل WebCache در هارد کاربر قابل شناسایی می باشد. طبق تحقیقات، سایت های بازدید شده درست در جدول "Container_n" که برای ذخیره سازی تاریخچه تب های باز شده می باشد ذخیره می شود.

با بررسی این جدول، یک فرد متخصص قادر خواهد بود تمامی تاریخچه سایت های بازدید شده فرد را ریکاوری کند، چه در حالت InPrivate و چه در حالت عادی! Singh در سایت Forensic Focus نوشته: "این حالت نه چندان مخفی مرورگر Edge به نظر نمی رسد کاری که باید را درست انجام دهد."

البته مرورگر Edge اولین مرورگری نیست که دچار چنین مشکلاتی باشد. در سال 2010، تحقیقات Stanford حاکی از آن بود که حالت جستجوی مخفی مرورگر های فایرفاکس، کروم، سافاری و اینترنت اکسپلورر نیز در انجام این عمل ضعیف بوده اند. طبق سخنان یکی از متخصصان دیجیتال سایت Forensics خانوم Lesley Carhart این مشکل را عمومی خوانده و به نظر ایشان مرورگر ها اکثرا برای جلوگیری از بازیابی اطلاعات از هارد شخص ساخته نشده اند: "مرور های مخفی همیشه خدا اطلاعاتی را بر روی هارد و رم به جا می گذارند. این ویژگی مختص حریم شخصی افراد بوده و نه برای امنیت آنها."

خوشبختانه مایکروسافت تایید کرده که در حال کار برای رفع این مشکل می باشد، در همین جهت یکی از کارکنان این شرکت گفته: "ما اخیرا متوجه شده ایم که حالت InPrivate مرورگرمان آنطوری که باید کار نمی کند و ما موظف هستیم هرچه زود تر این مشکل را رفع کنیم."

تیم پشتیبانی سایت

تیم پشتیبانی سایت

  • بخش های مرتبط