شنبه، 2 مرداد ماه 1400

زمان خداحافظی با ویندوز فون فرا رسید

ویندوز فون زندگی خود را از 5 سال پیش به عنوان انتخاب دومی برای اندروید و iOS آغاز کرد. مایکروسافت آن را از ویندوز فون 7 به سومین سیستم عامل مشهور موبایل تبدیل کرد، اما حال باید قبول کنیم که زمان برای ویندوز فون به سر رسیده! اگر کمبود مدل های گوناگون این گوشی ها از سوی کارخانه های گوشی سازی متنوع و حتی خود مایکروسافت برای قبول این موضوع کافی نیست، اطلاعات جدید این موضوع را تایید می کند. متاسفانه در سه ماه گذشته، گوشی های لومیا تنها 4.5 میلیون دستگاه فروش داشته و این در حالیست که سال گذشته در همین مدت 10.5 میلیون دستگاه به فروش رسیده بود و این یک پسرفت 57 درصدی می باشد! حال اوضاع آنقدری برای این سیستم عامل حیاتی شده که دیگر یک پیشرفت 57 درصدی نیز آن را از این مخمصه خارج نمی کند!

مایکروسافت و نوکیا تا به حال تنها 110 دستگاه گوشی ویندوز فونی به فروش رسانده اند و این در حالیست که در همین مدت 4.5 میلیارد گوشی اندرویدی و iOS به فروش رسیده است. به گزارش خبرگزاری IDC، در سه ماه گذشته 400 میلیون گوشی به فروش رسیده است که سهم لومیا در این بین تنها 1.1 درصد می باشد. از طرفی در حال حاضر گوشی های متنوعی از مدل لومیا در دسترس نیست و از طرفی دیگر دو مدل پرچم دار لومیا 950 و لومیا 950 XL با سیستم عامل ناقص ویندوز 10 فقط باعث ناامیدی می شوند.

با توجه به فروش کم گوشی های لومیا و نداشتن برنامه ای برای ساخت انبوه این گوشی ها توسط مایکروسافت، می توان گفت عملا شاهد منقرض شدن ویندوز فون می باشیم. البته شایعه هایی پیرامون ساخت گوشی Surface توسط مایکروسافت وجود دارد اما تا زمان عرضه نمی توان درباره آن نظری داد. 5 سال طول عمر کمی برای یک سیستم عامل نیست اما با این وجود موجودی برنامه های تحت ویندوز فون هر روز بد تر از دیروزش می شود. بنابراین با توجه به فروش کم، ساخت کم و کمتر از 2 درصد سهیم بودن از بازار، می توان گفت فاتحه ویندوز فون خوانده شده است. البته می توان گفت وجود ویندوز واقعی بر روی گوشی جذاب خواهد بود اما در حال حاضر ویندوز فون موجود با چنین ساختار متفاوتی در حال نابود شدن می باشد. البته این موضوع جلودار ساخت چند مدل جدید لومیا در طول سال توسط مایکروسافت نمی شود اما برای عموم این سیستم عامل منقرض شده می باشد.

تیم پشتیبانی سایت

تیم پشتیبانی سایت

  • بخش های مرتبط