شنبه، 2 مرداد ماه 1400

ساعت های هوشمند آینده ممکن است با حرکات چشم کار کنند

روشن و خاموش کردن لامپ ها، عوض کردن موزیک، چرخیدن بین کانال های تلویزیون و خیلی موارد دیگر را می توان حال با ساعت های هوشمند انجام داد، اما چیزی که نمی دانید آن است که می توان حتی بدون لمس کردن صفحه نمایش انجام داد! تحقیقات جدید در برنامه های ردیابی دید چشم، محققان را به متدی جدید و خلاقانه ای هدایت کرده که آن را مشابه به حرکت چشم می دانند. محققان دانشگاه Lancaster، ساعت هوشمندی را ابدا کرده اند که افراد قادر به کنترل آن توسط حرکات دایره ای شکل چشم می باشند. به عنوان مثال نگاه کردن به نقطه ای که در اطراف صفحه در حرکت است درست مانند فشردن یک دکمه فیزیکی فهرست تنظیمات را باز می کند.

آقای Hans Gellersen که یکی از افرادی می باشد که بر روی پروژه کار می کرده است، اذعان داشت: "به نظر من این ساعت هوشمند بسیار عالی می باشد، چرا که برای کارکرد با چشم انسان ساخته شده است و به خاطر همین است که از ساعت های جیبی به اینجا ختم به خیر شده ایم."

وی در ادامه افزود: "این مکانسیم می تواند در موارد دیگر نیز کارساز باشد، به عنوان مثال در کنترل تلویزیون ها، به طوری که از فاصله دوری به صفحه نمایش نگاه کرده و با حرکت چشم هایتان کار های مختلفی انجام دهید."

سیستم ردیابی چشمی که برای این ساعت مورد استفاده قرار می گیرد با کمک یک دوربینی که بر سر فرد نصب می شود و ساخت شرکت Pupil Labs Pro است کار می کند اما به گفته ی Gellerson زمانی که بتوان در ساعت های هوشمند دوربینی با کیفیت قرار داد، می توان ردیابی چشم را با استفاده از آن انجام داد.

البته از ردیابی چشم در زمینه های مختلفی استفاده می شود، به عنوان مثال برای متوجه شدن آنکه افراد چه تبلیغاتی را در سایت ها مشاهده می کنند و حتی ممکن است در نسخه های بعدی عینک واقعیت مجازی Oculus Rift نیز از این تکنولوژی استفاده شود.

با توجه به گفته ها باید صبر کرد و دید این سیستم چگونه کار خواهد کرد، نظر شما چیست؟ آیا کنترل وسایل هوشمند خانه را با چشم ترجیه می دهید یا سبک قدیمی و فشردن دکمه ها را بیشتر می پسندید؟

تیم پشتیبانی سایت

تیم پشتیبانی سایت

  • بخش های مرتبط