یکشنبه، 3 مرداد ماه 1400

مطالعه ای جدید حاکی از تاثیر واقعیت مجازی بر درمان افسردگی می باشد

مطالعه جدیدی توسط 'کالج دانشگاهی لندن' (UCL) و 'موسسه کاتالان برای تحقیقات و مطالعات پیشرفته' (ICREA) حاکی از امکان استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی برای درمان افسردگی می باشد. این تحقیق که بر 15 بیمار بین 23 تا 61 سال صورت گرفته 60% موفقیت آمیز بوده است. تحقیقات مرتبط با شیوه های 'درمان با استفاده از واقعیت مجازی' که به طور خلاصه VRT خطاب می شود در سال های اخیر بسیار افزایش یافته است. در تحقیق این دو سازمان از تکنولوژی VRT استفاده گشته که قبلا تاثیر آن در زمینه های دیگر مانند درمان 'اختلال استرسی پس از ضایعه روانی' یا همان PTSD اثبات شده است.

در این پروسه، فرد ابتدا بدن خود را در آینده ای دیده و از آنها خواسته می شود تا کودکی پریشان را آرام کنند و تا فرد شروع به اینکار می کند، کودک دست از گریه کردن برداشته و روند بهبودی را نشان می دهد. سپس دید کاربر به کودک تغییر کرده و سپس بیماران شروع به دیدن فردی بالغ می کنند که سعی در آرام کردن آنها دارد. این سناریوی 8 دقیقه ای در 3 هفته متوالی 3 مرتبه برای بیماران تکرار می شود. در نتیجه، 9 تا از بیماران گفتند علایم افسردگی آنها کاهش در حالی که 4 نفر از آنها ادعا می کنند میزان افسردگیشان به شدت کاهش یافته است.

گرچه نتایج آزمایش مثبت بوده، به دلیل کوچک بودن مقیاس آن نمی توان با اطمینان بهبود بیماران را به VRT ارتباط داد و این آزمایش بیشتر برای اثبات مفهوم این شیوه درمانی می باشد. با این حال محققان به امید توسعه تکنیک های خود و انجام آزمایشی با مقیاس بزرگتر و کنترل شده به کار خود ادامه خواهند داد.

تیم پشتیبانی سایت

تیم پشتیبانی سایت

  • بخش های مرتبط