یکشنبه، 3 مرداد ماه 1400

پوکمون گو یا پوکی مان گو چیست؟ pokemon go

پوکمون گو یا پوکی مان گو چیست؟

در این بازی موجوداتی به نام پوکمون که در واقع هیولا هستند نقش اصلی را دارند که ایده اصلی آن از کودکی کارگردان مجموعه بازی های پوکمون یعنی ساتوشی تاجیری که علاقه زیادی به جمع کردن حشرات داشت گرفته شده است. 

پوکِمون گو (به انگلیسی  Pokemon Go) یک بازی موبایلی (اندروید و ios) در سبک واقعیت افزوده یا AR(augmented Reality) است که توسط یک شرکت آمریکایی به نام نیانتیک Niantic در سال 2016 ارائه شده. این بازی با همکاری شرکت نینتندو Nintendo طراحی شده است و به صورت رایگان ارائه شده ولی میتوان برای پیشرفت سریعتر در بازی پول پرداخت کرد.

روش بازی:

در این بازی منطقه ای که در آن قرار گرفته اید توسط gpsبه صورت مجازی به مکان بازی تبدیل می شود و شما از طریق دوربین گوشی همراه موجوداتی را می بینید که در واقعیت وجود ندارند و به آنها pokemon گفته می شود. شما باید آنها را پیدا کنید و برای آنها گوی یا پوکبال poke ball بفرستید. هدف این بازی این است که تا جایی که امکان دارد پوکمون های بیشتری را جمع کنید و قدرتان را افزایش دهید.

برای گرفتن و یا شکار پوکمون‌ها که در محیط اطراف شما پنهان شده‌اند، باید دوربین گوشی موبایل خود را فعال کنید و در محیط اطراف خود راه بروید و پس از پیدا کردن یک پوکمون، گوی مخصوص بازی را به سمت آن پرتاب کنید.

نوع دیگر اماکن  در این بازی جیم ها یا باشگاه ها هستند. درواقع جیم یک مکان حقیقی است که افراد در آنجا جمع شده و مبارزه می‌کنند تا منطقه را تحت کنترل خود بگیرند.

از آنجا که در منطقه جغرافیایی شما، بازیکنان دیگری نیز حضور دارند، علاوه بر شما افراد دیگری نیز به دنبال شکار پوکمون هستند. به همین دلیل سرعت عمل در این بازی مهم است.

این بازی اواسط تیرماه 1395 یعنی 6 ژوئیه 2016 به بازار ارائه شده و از همان هفته اول محبوبیت بالایی بدست آورد.

رکورد شکنی:

این بازی توانست رکورد سریع ترین آمار دانلود در گوگل پلی را کسب کند و در مدت کوتاهی 10 میلیون از گوگل پلی و 6 میلیون از اپ استور دانلود شود. پرداخت های درون برنامه ای آن در مدت دو هفته از 14 میلیون دلار گذشت. شمار کاربران این بازی در امریکا، نیوزلند، آلمان و بریتانیا تا اواخر تیر 1395 از مرز 30 میلیون کاربر فعال گذشت.

لازم به ذکر است که هم اکنون این بازی در ایران، چین، فلسطین اشغالی و چند کشور دیگر ف ی لت ر شده است. همچنین اندونزی اولین کشور آسیایی بود که بازی را منتشر کرد.

آیتم های بازی پوکمون گو چه چیزهایی هستند؟

پوک بال: 

پوک بال‌ها یکی از ابزارهای اصلی در بازی پوکمون گو (Pokemon Go) هستند و شما در ابتدای شروع این بازی ۵۰تا از این گوی‌ها را دریافت خواهید کرد. برای به دست آوردن گوی‌ها بیشتر شما می‌بایست پوک استوپ‌ها را پیدا کنید و یا از روش پرداخت درون بازی خریداری کنید. برای خرید ۲۰پوک بال شما باید ۱۰۰پوک کویین بپردازید. علاوه بر آن برای ۱۰۰پوک بال ۴۶۰پوک کویین و برای ۲۰۰پوک بال نیز ۸۰۰پوک کویین پرداخت کنید. که این روش درآمد زایی این بازی است.

تخم مرغ های پوکمون گو

تخم مرغ‌های بازی پوکمون گو را می‌توانید در طبیعت و بوسیله یک دستگاه پرورش تخم مرغ پیدا کنید. معمولاً پس از آنکه مسافتی را پیاده طی میکنید و یا آنکه پوکمون جدیدی را شکار میکنید این تخم مرغ‌ها به دست می‌آیند.

تخم مرغ شانسی پوکمون گو

تخم مرغ شانسی می‌تواند دو برابر امتیاز را برای شما به ارمغان آورد و شما ۳۰دقیقه برای استفاده از آن‌ها زمان خواهید داشت. برای خرید هر یک از آن‌ها باید ۸۰پوک کویین داشته باشید. یا آنکه پک ۸عددی آن را با ۵۰۰پوک کویین و یا ۲۵عددی آن را با ۱۲۵۰پوک کویین خریداری کنید.

دستگاه پرورش تخم مرغ پوکمون گو

برای شروع شما تنها می‌توانید یک تخم مرغ را توسط این دستگاه پرورش دهید . این دستگاه محدودیت زمانی ندارد. شما می‌توانید از فروشگاه دستگاه‌های پرورش تخم مرغ بیشتری را نیز خریداری کنید که هرکدام از آن‌ها نیز یک تخم مرغ به شما تحویل دهند. قیمت این دستگاه ۱۵۰کویین است که تنها از سه عدد از آن‌ها به‌صورت همزمان می‌توانید استفاده کنید.

دستگاه بخور

موجب می‌شود تا شما راحت‌تر از گذشته قادر به پیدا کردن پوکمون‌ها باشید. در استفاده از این آیتم شما ۳۰دقیقه فرصت خواهید داشت. برای خرید یکی از این آیتم می‌توانید ۸۰پوک کویین خریداری کنید. علاوه بر آن برای خرید بسته ۸عددی باید ۵۰۰پوک کویین و ۲۵عددی ۱۲۵۰پوک کویین پرداخت کنید.

ماژول اغوا کننده

آیتم ماژول اغوا کننده نیز برای راحت تر شدن پیدا کردن پوکمون هاست ولی قدرت آن بیشتر است. این آیتم نیز درست مانند آیتم فوق ۳۰دقیقه تأثیرگذار خواهد بود.

حافظه پوکمون

حافظه پوکمون برای ذخیره‌سازی استفاده می شود و با آن می‌توانید تا ۲۵۰پوکمون و ۹تخم مرغ را ذخیره کنید. اگر فضای بیشتری میخواهید باید Pokemon Storage خود را ارتقاء دهید. ۵۰پوک کویین تا سقف ۵۰فضای ذخیره بیشتر.

کیف ارتقا

با این کیف در طول مسیری که طی می‌کنید می توانید آیتم‌های مختلف را در آن ذخیره کنید. به صورت پیش فرض این کیف دارای ظرفیت ۳۵۰آیتمی است که با پرداخت ۵۰پوک کویین می‌توانید به ظرفیت این کیف ۵۰آیتم دیگر را نیز اضافه کند.

 

بهره برداری اقتصادی

از آنجایی که این بازی بر اساس موقعیت‌های جغرافیای حقیقی طراحی شده، باعث افزایش پاخور مناطق بازی و افزایش خرید و فروش در آن مناطق می شود.

در این بازی دو نوع مکان وجود دارد: پوک‌استاپ‌ها (Poke Stop) که معمولاً جاذبه یا اماکن تجاری شهر هستند. اگر پوک‌استاپ‌ها خود مکان تجاری نباشند، حتماً در نزدیکی آن‌ها یک مغازه یا محل کسب و کار وجود دارد که می‌تواند پوکمون بازها را به خود جلب کند و همچنین جیم‌ها (Gym) که درواقع یک مکان حقیقی هستند که افراد در آنجا جمع شده و مبارزه می‌کنند تا منطقه را تحت کنترل خود بگیرند. هر دو نوع مکان به طور منظم و حتی روزانه چندین بار افراد را در یک منطقه مشترک گرد هم می‌آورد که منافع اقتصادی را برای کسبه محل فراهم می کند.

 

کارشناسان برآورد کرده‌اند که این بازی ظرف یک یا دو سال آینده نزدیک به ۳میلیارد دلار سودآوری خواهد داشت. همچنین زمان زیادی از آنچه که کاربران صرف یکی از اپلیکیشن‌هایی مانند توئیتر و فیسبوک و اسنپ چت و … می‌کردند اکنون رکوردش در دست این بازی است و طی چند هفته اول سود ۳۵میلیون دلاری برای شرکت سازنده به همراه داشته است.

پوکمون گو باعث بهبود سلامت یا خطرناک؟

پوکمون گو در بهبود سلامت جسمی و روانی بازیکنان مبتلا به افسردگی و اضطراب اجتماعی مؤثر است.بازیکنان روزانه حدود ۴۳دقیقه صرف این بازی می‌کنند و پیاده روی می کنند که در یک هفته  حدود 1500 کالری مصرف می کند. این بازی پیاده روی را در شهر ها افزایش داده است.

 

از خطرات این بازی می توان حضور بازیکنان آن در ساعت‌های نامتعارف همچون سه نیمه شب به اماکن و کوچه‌های خلوت در مناطق ناامن شهر رفته‌اند و احتمال قتل و ... آنها است. همچنین افرادی که معمولاً سر در گوشی همراه خود دارند، در معرض خطراتی مثل سقوط یا تصادف هستند.

hosein

hosein

  • بخش های مرتبط