شنبه، 2 مرداد ماه 1400

گوشی ها و تبلت های تاشو در راهند

شرکت ژاپنی آزمایشگاه انرژی نیمه رسانا (SEL)، به تازگی نمایشگری را به نمایش گذاشته که قابلیت تاشدن به سه قسمت را دارد.

به راحتی می توان دید که این نوع فناوری میتواند تغییرات عمده ای را در ساخت ابزارهای مختلف ایجاد کند. محصولات تولیدی با این فناوری می توانند به میل و دلخواه ما آزادانه باز و بسته شوند. میتوانید دستگاه خود را به صورت تبلت در کافی شاپ باز کرده و سپس موقع خروج از کافی شاپ آنرا تا کرده و به صورت یک گوشی درآورید. این گامی بزرگ در جهت بهتر شدن نمایشگرهای منحنی موجودِ مورد  استفاده در گلکسی Note Edge سامسونگ یا G Flex ال جی است. 

Paul Semenza، یکی از تحلیل گران مجله ی NPD DisplaySearch عنوان کرد: «ما به دنبال ظاهری انعطاف پذیر (یا نمایشگرهای منحنی شکل) در گوشی ها و ساعتها هستیم. با این حال همه ی اینها تاکنون ثابت بوده اند، به این معنی که یک بار خم یا منحنی شکل می شوند، و سپس پشت شیشه ای محکم قرار گرفته و ثابت می شوند.»

Norihiko Seo، مدیر کل بخش مالکیت معنوی شرکت SEL به سایت Foxnews.com گفت: از سوی دیگر نمایشگرِ به نمایش گذاشته شده توسط SEL را میتوان در ابزارهای مصرفی ای استفاده کرد که شکل ثابتی ندارند.گوشی های هوشمند و تبلت های تاشو دو نمونه از این ابزار هستند.

این نمایشگر بر اساس فناوری OLED یا دیود ارگانیک ساطع کننده ی نور، ساخته شده که بطور گسترده در گوشی های هوشمند امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. این نمایشگر ابتدا به صورت یک تبلت مسطح است، سپس سه بار تا می خورد و به اندازه ای کوچکتر تبدیل می شود که برای یک گوشی هوشمند مناسب است.

خب، چه کسی قرار است از این نمایشگرها استفاده کند؟ به گفته ی Seo، یک احتمال شرکت مایکروسافت است. Seo گفت SEL و تیم سابق نوکیا (که اکنون بخشی از مایکروسافت است)، با یکدیگر بر روی این تکنولوژی کار کرده اند. البته هنگامی که از سوی شبکه ی فاکس نیوز با مایکروسافت تماس گرفته شد، این شرکت از اظهارنظر امتناع کرد. 

و شرکت سامسونگ چند سالی است که درخصوص این تکنولوژی بطور علنی صحبت کرده. این شرکت در سال 2013 نمایشگری تاشو را به نمایش گذاشت که به جای شیشه، از پلاستیک "فوق العاده نازک" ساخته شده بود که هنگام زمین خوردن نمی شکند. همانند نمایشگر SEL، نمایشگر سامسونگ نیز به دلخواه تا می شود. 

چه موقعی ابزارهای واقعی ساخته شده با این فناوری را خواهیم دید؟ سامسونگ از سال 2015 به عنوان سال رونمایی از محصولات دارای نمایشگر تاشو نام برده است. 

Seo از SEL، که کاملاً یک شرکت R&D است، درخصوص این محصولات سکوت کرده اما اضافه می کند که  نمایشگرهای ساخت این شرکت مورد توجه و استقبال تولید کنندگان زیادی قرار گرفته اند. 

Semenza از DisplaySearch معتقد است تا مورد استفاده قرار گرفتن این نمایشگرها در ابزارهای مصرفی به صورت انبوه و با حجم فروش بالا، چند سالی بیش نمانده است.

 

تیم پشتیبانی سایت

تیم پشتیبانی سایت